logo

•• Chlieb - výživný základ stravy ••
 

Už tridsaťtisíc rokov ľudia poznajú a konzumujú chlieb. Poskytuje energiu, najmä vo forme sacharidov, je zdrojom esenciálnych živín, vlákniny a fytochemikálií.

Základné ingrediencie pri výrobe chleba sú múka, voda, kvasnice a soľ.

Múka sa používa najmä pšeničná, ale v poslednej dobe ide do popredia aj múka ražná či ovsená. Nutričná hodnota chleba je závislá od typu múky, ktorá sa používa pri jeho výrobe. Obilnina je bohatá na vlákninu. Tá nášmu telu poskytuje esenciálne stopové prvky, vitamíny skupiny B, minerálne látky nachádzajúce sa najmä vo vonkajšej vrstve zrna. Celozrnné múka obsahuje väčšie množstvo spomenutých prvkov ako biela múka.

Voda je veľmi významná prísada, ktorá je potrebná k vyformovaniu cesta. Ďalšia jej významná úloha spočíva v tom, aby sa kvasnice mohli aktivovať (kysnutie cesta). Voda by mala byť stredne tvrdá, čo znamená skôr bohatšia na minerálne soli, aby cesto bolo súdržnejšie.

Kvasnice, tzv. pekárske droždie, obsahujú živé lisované kvasinky (Saccharomyces cerevisiae), drobné jednobunkové huby vajcovitého tvaru viditeľné iba pod mikroskopom. Obsahujú ďalšie dôležité látky prospešné pre ľudský organizmus – proteíny, sacharidy, lipidy, vitamíny skupiny B, vitamín D, enzýmy, minerálne soli a stopové prvky. Droždie môže byť čerstvé alebo sušené. Hodnota sušeného droždia je rovnako „živá“ a hodnotná ako čerstvého droždia.
 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...